Lucas van Merwijk is een van de grootste jazzdrummers van Nederland. Hij is bekend om zijn bijdrage aan vermaarde projecten als Nueva Manteca en de Cubop City Big Band. Van Merwijk werkt graag met internationale artiesten en mengt alle mogelijke slagwerktradities door elkaar: van latin tot jazz en van Afrikaans ...
Lucas van Merwijk
drums, percussie
Verslaving aan het ritme in talkshow THE MIX (verslag) (12-5-10)
THE MIX 10 mei: Drum & Slagwerk (6-5-10)
Lucas van Merwijk is een van de grootste jazzdrummers van Nederland. Hij is bekend om zijn bijdrage aan vermaarde projecten als Nueva Manteca en de Cubop City Big Band. Van Merwijk werkt graag met internationale artiesten en mengt alle mogelijke slagwerktradities door elkaar: van latin tot jazz en van Afrikaans tot Indiaas.
Lucas van Merwijk
drums, percussie
Lucas van Merwijk wordt in De Bilt geboren. Al op vroege leeftijd begint hij met drummen.
Van Merwijk studeert aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Tegelijkertijd wordt hij ook actief in de Nederlandse jazz- en salsawereld.
Lucas van Merwijk speelt drum bij het Boulevard Of Broken Dreams Orkest, een muziektheaterproject van Gert-Jan Blom.
In Parijs speelt Van Merwijk samen met de Cubaanse percussionist Henri Guédon, die gezien wordt als een pionier op het gebied van latin en salsa.
Maarten van Norden richt Future Shock op, de eerste Nederlandse jazzband die gebruik maakt van funk- en rockritmes. Van Merwijk is al vanaf het prille begin van de partij. De groep wordt onthaald als een sensatie.
In Cuba volgt Van Merwijk een studie Afro-Cubaanse drums bij Oscarito Valdes, waarna hij zelf les gaat geven in latin percussie aan het conservatorium in Hilversum. In hetzelfde jaar tourt hij met de eigenzinnige fluitist Chris Hinze.
Van Merwijk wordt drummer van de latin jazz/cubop formatie Nueva Manteca. De groep bouwt in de loop der jaren een unieke positie op binnen de Europese latin jazz, onder meer door de speciale Meet The Legends-tournees, waarbij latingrootheden optreden met Nueva Manteca. In dit jaar start Van Merwijk ook als drumleraar aan het Codarts Instituut te Rotterdam en het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam.
Samen met Future Shock tourt Van Merwijk door Azië.
Van Merwijk is de vaste drummer van Jansen & Co, het muzikale tv-programma van Leoni Jansen.
Samen met gitarist Leonardo Amuedo richt Van Merwijk het trio Sticks & Strings op. Derde lid is de Arubaanse bassist Reno Steba.
Van Merwijk treedt op met Hans Dulfer en met jazzzangeres Denise Jannah. Hij maakt tot 1994 deel uit van het Dennise Jannah Quartet.
Sticks & Strings brengt bij Timeless Records de cd URU uit. De meeste composities zijn van de hand van Leonardo Amuedo, maar ook Van Merwijk en Steba componeren. Dit is ook het jaar waarin Lucas van Merwijk voor het eerst officiële erkenning krijgt van de lezers van de Slagwerkkrant: hij wordt verkozen tot beste jazzdrummer van de Benelux. De eretitels krijgt hij in de daaropvolgende jaren onafgebroken: tot 1999 wordt hij verkozen. Als gastmuzikant is Van Merwijk te horen op de cd A Heart Full Of Music van Denise Jannah.
Van Merwijk is volgens de Slagwerkkrantlezers niet alleen de beste jazzdrummer, maar ook de beste fusiondrummer van de Benelux. Ook dit is niet eenmalig. Beste fusiondrummer wordt hij opnieuw in 1995, 1996, 1999, 2004 en 2005. Naast optredens met Nueva Manteca en Sticks & Strings tourt Van Merwijk ook met percussionist Martin Verdonk door Duitsland om clinics te geven.
Van Merwijk start met een nieuw project: Cubop City Big Band. Deze internationale salsa bigband bestaat uit twintig musici. Al in het oprichtingsjaar verschijnt een cd van de bigband: The Machito Project, een eerbetoon aan de latin jazz grootheid Machito. Van Merwijk ontvangt een 'Award for outstanding service to jazz education' in Los Angeles.
Van Merwijk tourt met Nueva Manteca en Cubop City Big Band.
Opnieuw begint Van Merwijk aan een project: hij richt het platenlabel Tam Tam Records op. Als gastmuzikant is Van Merwijk te horen op de cd Ramses '97 van Ramses Shaffy.
Er verschijnen twee albums op Tam Tam Records: Jam Fever, de tweede cd van het trio Sticks & Strings en Moré And More van de Cubop City Big Band. Van dit album wordt ook een single uitgebracht: Yiri Yiri Bon. Naast zijn tournees met Nueva Manteca en Cubop City Big Band geeft Van Merwijk percussieclinics in Parijs.
Van de Cubop City Big Band verschijnt een live-album op Tam Tam Records: Live In The Hague. Van Merwijk tourt weer met zijn eigen bands, maar ook is hij op het podium van Female Factory te zien, en geeft hij in Colombia optredens met de pianist Edy Martinez. En alweer stort Van Merwijk zich op een nieuw project: Drumix! Hij vormt dit slagwerkduo samen met de Senegalese percussionist Aly N'Diaye Rose. Ze mixen een combinatie van Afrikaans, latin en westers slagwerk. Het duo brengt in december een album uit op Tam Tam Records.
Van Merwijk blijft geïntrigeerd door de samensmelting van drumtradities over de hele wereld. Hij richt Drums United op, een slagwerkgroep met leden uit Bangladesh, Senegal, Spanje, Duitsland, Nederland, Suriname en Venezuela. Ook Aly N'Diaye Rose maakt onderdeel uit van de groep. De Cubop City Big Band tourt dit jaar niet, maar Van Merwijk gaat de theaters in met de vrouwenpopgroep She Got Game en reist met Nueva Manteca naar Israël. Als gastmuzikant is Van Merwijk te horen op de cd Rítmico & Pianístico van Gerardo Rosales.
Er vindt een wisseling van de wacht plaats bij Sticks & Strings: bassist Jeroen Vierdag vervangt Reno Steba. De naam verandert in Trio Amuedo, Van Merwijk, Vierdag.
Trio Amuedo, Van Merwijk, Vierdag brengt een cd uit: Live In Amsterdam. De cd wordt gepresenteerd met laaiend enthousiaste liner notes van gitarist Walter Becker (Steely Dan). Van Merwijk is weer veelvuldig op het podium te zien, onder meer bij het erefeest voor Nelson Mandela in Carré. Hij geeft les op het Manhattan School Of Music Summercamp. Cubop City Big Band brengt een eerbetoon aan Arsenio Rodriguez uit: Arsenio. Als gastmuzikant is hierop de Cubaanse tresero Nelson Gonzalez te horen. Van Merwijks dochter, de 16-jarige Gianna Tam, treedt toe tot Drums United.
Van Merwijk speelt opnieuw in de theaters, niet alleen met She Got Game maar ook met Made In Holland. Als gastmuzikant is Van Merwijk te horen op de cd Tribute To Fania All Stars van Gerardo Rosales.
Opnieuw geeft Van Merwijk les op het Manhattan School Of Music Summercamp. Drums United komt met een theaterprogramma: World Of Rhythm. De groep brengt een cd uit onder dezelfde naam.
Het jaar van een groot aantal theatertournees: Drums United, Cubop City Big Band en Trio Amuedo, Van Merwijk, Vierdag zijn allemaal in het theater te zien. De Cubop City Big Band viert hun tienjarige bestaan met een serie Latin Explosion-concerten. De Cubop City Big Band werkt mee aan de soundtrack van de Twentse tv-serie Van Jonge Leu En Oale Groond en de gelijknamige single van Herman Finkers. Gianna Tam is hierop te horen als achtergrondzangeres.
Van de World Of Rhythm theatertournee van Drum United verschijnt een dvd. De Cubop City Big Band brengt een live-cd uit van de Latin Explosion-concerten.
Naast het explosieve gezelschap van de Cubop City Big Band bestaat er ook behoefte aan een iets kleiner gezelschap. Dit wordt Van Merwijks Music Machine. Van Merwijk nodigt hiervoor bijzondere internationale artiesten uit. In 2007 zijn dit percussionist Roberto Vizcaino uit Cuba en steelpanspeler Konkie Halmeyer uit Curaçao.
Van Merwijks Music Machine nodigt de Bulgaarse fluitist Theodossis Spassov uit om naar Nederland te komen. Lucas van Merwijk levert bijdragen aan het album Memorias De Cuba van Carel Kraayenhof.
In de discografie worden alle opnamen die zijn uitgebracht van de betreffende persoon of ensemble per soort geluidsdrager chronologisch opgesomd. Daarbij beperken we ons tot de titel, het type geluidsdrager, jaar van uitgave of opname, label, overzicht van gastmusici, plus eventuele opmerkingen over de uitgave.
| Type en jaar | CD, 1992 |
| Label | Timeless, SJP411 |
| Bijzonderheden | met Sticks & Strings |
| Type en jaar | CD, 1998 |
| Label | Tam Tam Records |
| Bijzonderheden | met Sticks & Strings |
| Type en jaar | CD, 1999 |
| Label | Tam Tam Records |
| Bijzonderheden | met Drumix! |
| Type en jaar | CD, 2002 |
| Label | Tam Tam Records |
| Bijzonderheden | met Trio Amuedo, Van Merwijk, Vierdag |